Zaznacz stronę

Układ hormonalny to sieć połączonych naczyń, których praca uzależniona jest wzajemnie od siebie. Niewłaściwe funkcjonowanie nawet jednego gruczołu może negatywnie wpływać na całą gospodarkę hormonalną. W ludzkim organizmie występuje 100 różnych rodzai hormonów. Część z nich odpowiada za wygląd oraz stan naszych włosów.

Hormony a wypadanie włosów
Przysadka mózgowa jest „zarządcą” całego układu hormonalnego. Wydziela ona tak zwane hormony tropowe, których zadaniem jest pobudzanie do pracy jajników, tarczycy i nadnercza. To właśnie nadmiar lub niedobór hormonu tropowego powoduje zwykle pojawienie się nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych gruczołów.

Zaburzenia hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów obserwowaną u kobiet. W Polsce z problemem nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy boryka się aż 20% populacji. Większość z tych osób to kobiety. Niektóre z nich nie zdają sobie sprawy z tego, że ich problemy są do rozwiązania. Wystarczy odpowiednia diagnostyka w postaci badania krwi lub USG i rozpoczęcie leczenia.

Dlaczego problemy zdrowotne o podłożu hormonalnym dotyczą głównie kobiet? To właśnie w ich organizmie w ciągu całego życia zachodzi mnóstwo zmian o podłożu hormonalnym. Kobiecy organizm w przeciwieństwie do męskiego jest pod ciągłym wpływem zmian związanych z cyklem miesiączkowym, ciążą, menopauzą. Zaburzenia te mogą mieć również inne przyczyny. Są nimi zła dieta, stres, dalekie podróże lub geny.

Jakie badania warto zrobić?
W przypadku wypadania włosów warto wykonać kilka badań, które ewentualnie wykluczą podłoże hormonalne tej przypadłości.

Estrogeny i progesteron. Są to dwa najważniejsze żeńskie hormony. Mają one bardzo duży wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Rzadkie włosy są jednym z sygnałów, że któryś z nich może nie funkcjonować prawidłowo. Do ich wahań dochodzi głównie w okresie dojrzewania, ciąży oraz w trakcie menopauzy. Zbyt niski poziom estrogenu i progesteronu może powodować wypadanie włosów.

Hormony tarczycy. Niewłaściwie funkcjonująca tarczyca może produkować zbyt dużą lub zbyt małą ilość hormonów. Mówimy wówczas o jej nadczynności lub niedoczynności. Warto wykonać badanie określające wysokość poziomu THS, FT3 i FT4. Ich wartość pozwoli określić, z którym rodzajem schorzenia mamy do czynienia. Zwykle to jednak wskaźnik FT4 informuje nas, o tym, czy winę za wypadanie włosów możemy zrzucić na niewłaściwie funkcjonującą tarczycę.

Testosteron. Zbyt wysoki poziom testosteronu może skutkować wystąpieniem łysienia androgenowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Badanie określające poziom tego hormonu warto wykonać zwłaszcza wtedy, gdy u kogoś w rodzinie wystąpiło to schorzenie. Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który powoduje, że owłosienie pojawia się w okolicach twarzy i płciowych a zanika na głowie. Testosteron występuje głównie u mężczyzn, u kobiet pojawiają się jedynie jego niewielkie ilości. Jego działanie w kobiecym organizmie jest wielokrotnie mniejsze niż u mężczyzn. Nadmiar tego hormonu może u nich powodować jedynie przerzedzenie włosów bez ich całkowitej utraty obserwowanej u płci przeciwnej. Czy istnieją skuteczne sposoby na powstrzymanie tego procesu? Dobre rezultaty przynoszą naturalne kosmetyki DrHair, które zagęszczają włosy, a także powstrzymują ich nadmierne wypadanie.