Jakie badania hormonalne warto wykonać, gdy wypadają włosy

Układ hormonalny to sieć połączonych naczyń, których praca uzależniona jest wzajemnie od siebie. Niewłaściwe funkcjonowanie nawet jednego gruczołu może negatywnie wpływać na całą gospodarkę hormonalną. W ludzkim organizmie występuje 100 różnych rodzai hormonów. Część z nich odpowiada za wygląd oraz stan naszych włosów.

Hormony a wypadanie włosów
Przysadka mózgowa jest „zarządcą” całego układu hormonalnego. Wydziela ona tak zwane hormony tropowe, których zadaniem jest pobudzanie do pracy jajników, tarczycy i nadnercza. To właśnie nadmiar lub niedobór hormonu tropowego powoduje zwykle pojawienie się nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych gruczołów.

Zaburzenia hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów obserwowaną u kobiet. W Polsce z problemem nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy boryka się aż 20% populacji. Większość z tych osób to kobiety. Niektóre z nich nie zdają sobie sprawy z tego, że ich problemy są do rozwiązania. Wystarczy odpowiednia diagnostyka w postaci badania krwi lub USG i rozpoczęcie leczenia.

Dlaczego problemy zdrowotne o podłożu hormonalnym dotyczą głównie kobiet? To właśnie w ich organizmie w ciągu całego życia zachodzi mnóstwo zmian o podłożu hormonalnym. Kobiecy organizm w przeciwieństwie do męskiego jest pod ciągłym wpływem zmian związanych z cyklem miesiączkowym, ciążą, menopauzą. Zaburzenia te mogą mieć również inne przyczyny. Są nimi zła dieta, stres, dalekie podróże lub geny.

Jakie badania warto zrobić?
W przypadku wypadania włosów warto wykonać kilka badań, które ewentualnie wykluczą podłoże hormonalne tej przypadłości.

Estrogeny i progesteron. Są to dwa najważniejsze żeńskie hormony. Mają one bardzo duży wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Rzadkie włosy są jednym z sygnałów, że któryś z nich może nie funkcjonować prawidłowo. Do ich wahań dochodzi głównie w okresie dojrzewania, ciąży oraz w trakcie menopauzy. Zbyt niski poziom estrogenu i progesteronu może powodować wypadanie włosów.

Hormony tarczycy. Niewłaściwie funkcjonująca tarczyca może produkować zbyt dużą lub zbyt małą ilość hormonów. Mówimy wówczas o jej nadczynności lub niedoczynności. Warto wykonać badanie określające wysokość poziomu THS, FT3 i FT4. Ich wartość pozwoli określić, z którym rodzajem schorzenia mamy do czynienia. Zwykle to jednak wskaźnik FT4 informuje nas, o tym, czy winę za wypadanie włosów możemy zrzucić na niewłaściwie funkcjonującą tarczycę.

Testosteron. Zbyt wysoki poziom testosteronu może skutkować wystąpieniem łysienia androgenowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Badanie określające poziom tego hormonu warto wykonać zwłaszcza wtedy, gdy u kogoś w rodzinie wystąpiło to schorzenie. Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który powoduje, że owłosienie pojawia się w okolicach twarzy i płciowych a zanika na głowie. Testosteron występuje głównie u mężczyzn, u kobiet pojawiają się jedynie jego niewielkie ilości. Jego działanie w kobiecym organizmie jest wielokrotnie mniejsze niż u mężczyzn. Nadmiar tego hormonu może u nich powodować jedynie przerzedzenie włosów bez ich całkowitej utraty obserwowanej u płci przeciwnej. Czy istnieją skuteczne sposoby na powstrzymanie tego procesu? Dobre rezultaty przynoszą naturalne kosmetyki DrHair, które zagęszczają włosy, a także powstrzymują ich nadmierne wypadanie.