Zaznacz stronę

Bardzo dużo kobiet, po urodzeniu pierwszego dziecka, chciało by ponownie zajść w ciąże. Jednakże jak mówią same kobiety, często mają z tym spory problem. Jak same twierdzą, poczęcie w przypadku pierwszego dziecka nastąpiło bardzo szybko i bezproblemowo, ale potem pojawiają się już kłopoty. Jest to tzw zjawisko niepłodności wtórej, które może spotkać nawet 20% par. Jest to więc problem dosyć poważny. Z czego może on wynikać? Przyczyn może być kilka. Po pierwsze może na to wpływać pierwsza ciąża i ewentualne powikłania z nią związane. Kobieta może nawet nie do końca zdawać sobie sprawę z ich występowania. Problemy tego typu, mogą pojawić się też i u kobiet, które mają nieregularną miesiączkę, zaburzenia owulacji czy też zaburzenia hormonalne. Jak podają lekarze, problemy z zajściem w drugą ciąże mają też kobiety z nadwagą, problemami z tarczycą, cukrzycą czy nadciśnieniem.
Czy oznacza to, że takie kobiety nie mogą mieć więcej niż jednego dziecka? Oczywiście że nie. Dzięki pomocy lekarzy specjalistów, problemy można przezwyciężyć i ponownie cieszyć się kolejną pociechą. Najważniejszą sprawą jest zdiagnozowanie problemu. Dzięki temu, będzie wiadomo jaką terapię należy zastosować, jakie leki podawać, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Co bardzo ważne, takim badaniom powinien poddać się także mężczyzna, gdyż problem może też pojawić się także po jego stronie. Wpływa na to stres, nieodpowiednie odżywianie, nałogi czy brak aktywności fizycznej. Trudno też na pierwszy rzut oka stwierdzić, co powoduje problemy z ponownym zapłodnieniem, dlatego specjalistyczne badania są tu nieodzowne. Na pewno duże znaczenie i to zarówno u kobiet jak i u mężczyzn ma tutaj wiek. Po prostu wraz z upływem lat, maleją szanse na zajście w ciąże. Dlatego też jeżeli chcemy mieć więcej niż jedno dziecko, nie powinniśmy za bardzo odwlekać tej decyzji na później.
Rozwój współczesnej medycyny sprawia, że kobiety z problemami związanymi z zajściem w ciąże, cieszą się z kolejnego dziecka coraz częściej. Nie należy więc obawiać się kontaktu z lekarzem i szukania u niego pomocy, w rozwiązaniu tego problemu.