Zaznacz stronę

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że wraz z upływem lat, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia przeróżnych chorób. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dlatego też, należy o takich badaniach pamietać i wykonywać je w sposób systematyczny. Pomoże to nam w szybszej diagnozie ewentualnego zagrożenia i łatwiejszej walce z chorobą. Jakie więc badania powinny wykonywać kobiety po przekroczeniu 50 roku życia? Jest ich wiele, więc wymieńmy może te podstawowe.
Każda kobieta w wieku średnim, przynajmniej raz w roku powinna sobie zbadać ciśnienie tętnicze. Dzięki temu, szybko będzie można wykryć ewentualne zagrożenia związane z zawałem, udarem, czy chorobą tętniczą. Kobiety po pięćdziesiątce, nie powinny też zapominać o mammografii. To badanie, powinno wykonywać się każdego roku, aby wykluczyć bardzo popularnego raka, czyli raka piersi. Jest to badanie bezbolesne, polegające na prześwietleniu piersi za pomocą promieni rentgena. Wszelkie nieprawidłowości, pojawią się na zdjęciu rentgenowskim, które lekarz specjalista bardzo szybko wyłapie. Kolejnym badaniem, które często jest lekceważone, to lipidogram. Dzięki niemu, możemy dowiedzieć się, jaki jest poziom we krwi cholesterolu, którego nadmierne ilości, mogą spowodować chorobę wieńcową, czy miażdżycę. Badania te powinny szczególnie wykonywać te kobiety, u których stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu, które palą i prowadzą siedzący tryb życia. Bardzo ważnym badaniem dla każdej kobiety powinna też być kolonoskopia. Pozwala ona wykryć raka jelita grubego, który co roku „dopada” bardzo dużą liczbę kobiet. Wczesne wykrycie, znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.
Podobnych badań jest oczywiście o wiele wieńczeń. Pozwalają one na wykrycie rożnego rodzaju raka, zmian w kościach, stawach czy nawet wzroku. Należy przy tym pamiętać, że wczesne wykrycie wszelkiego rodzaju chórów czy dolegliwości powoduje, że znacznie ułatwia z nimi walkę. Leczenie jest o wiele szybsze, mniej bolesne, a co się z tym liczy o wiele tańsze.