Zaznacz stronę

Kobiety wchodzą w czas menopauzy po ukończeniu 50. roku życia, ale po menopauzie nadchodzi czas pomenapauzalny. Obniża się poziom estrogenu, jajniki przestają pracować. Kobiety powinny wówczas starannie monitorować własne zdrowie. Każda pani powinna sobie odpowiedzieć na pytania dotyczące własnego zdrowia:

 

Czy w czasie pomenopauzalnym nadal mogę zajść w ciążę?

Kiedy nie masz okresu od roku, to nie możesz zajść w ciążę. Jeśli miesiączkujesz od czasu do czasu, nieregularnie, to powinnaś nadal zażywać leki antykoncepcyjne. Prosty test krwi udzieli odpowiedzi czy jesteś w czasie pomenopauzalnym.

 

Co to są uderzenia gorąca?

Kobiety mogą mieć napady gorące kilkanaście lat przed menopauzą i kilkanaście lat po menopauzie. Niektóre panie nie przeżywają takich napadów w ogóle. Napady gorąca to nagła duszność, przyspieszenie rytmu serca, pocenie się i każdy taki napad może trwać około pół godziny. Przyczynami napadów gorąca jest spadek estrogenów w kobiecym ciele. Gdy estrogenów jest mniej to trudno jest regulować temperaturę ciała. Na tę przypadłość pomaga terapia hormonalna. Połączenie estrogenu oraz progestenu redukuje częstotliwość oraz intensywność napadów gorąca. Hormonalna terapia zastępcza powinna być stosowana do kurowania napadów gorąca. Długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej połączone jest z poważnymi problemami zdrowotnymi takimi, jak udary, rak piersi, rak macicy. Co roku lekarz powinien oceniać jaki efekt odnosi u danej pacjentki stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Kuracja estrogenowa może być podawana w formie tabletek, plastrów lub kremu. Zaleca się, aby panie zażywały najmniejszą dopuszczalną dawkę estrogenu, aby złagodzić symptomy menopauzy w sposób optymalny. Kuracja estrogenem i progesteronem nazywana jest terapią łączoną oraz jest zalecana kobietom, które nie przeszły operacji usunięcia macicy. Kobiety nadal mające macice nie powinny być poddane takiej kuracji. Estrogen zażywany bez progesteronu może przyczynić się do powstania raka. Kobiety zażywające progesteron mogą krwawić co miesiąc, jednak panie po hysterektomii nie mają macicy i nie muszą zażywać progesteronu. Jeśli pacjentka nie wie, która kuracja będzie dla niej najlepsza, to powinna skonsultować się z lekarzem i znaleźć najlepsze, najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne leczenie dla niej samej. Jakie zmiany mogą wystąpić u kobiety po menopauzie? Kobiety po menopauzie mogą czuć się bardziej zmęczone, wyzbyte z energii i słabe. Narażone są na osteoporozę i choroby serca. Kobiety palące, pijące kawę i alkohol, nadużywające soli, są narażone znacznie bardziej na różnorodne schorzenia. Panie powinny stosować zrównoważoną dietę, zdrowy styl życia, zacząć zażywać suplementy diety zawierające wapń, witaminy B oraz D.

 

Jak zapobiegać suchości pochwy?

Suchość pochwy eliminują lubrykanty, które czynią stosunek seksualny o wiele przyjemniejszym dla obojga partnerów, zapobiegając obcieraniu narządów płciowych.

 

Czym jest krwawienie pomenopauzalne?

Krwawienie pomenopauzalne jest krwawieniem, które może występować u części kobiet po menopauzie. 20-30 procent pań cierpi na takie krwawienia. W większości przypadków nie ma powodów do zmartwienia, jednak zawsze można zasięgnąć porady lekarza.
Czy pacjentka w czasie menopauzy powinna odwiedzać ginekologa? Na pewno tak, ponieważ musi nadal poddawać się kontroli i dbać o zdrowie. Lekarz wykona niezbędne badania, m.in. mammografię, aby stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. Specjalista określi także pożądaną częstotliwość badań, kierując się medyczną historią swojej pacjentki.