Zaznacz stronę

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o potrzebie i konieczności wykonywania regularnych badań kontrolnych. Dotyczy to zarówno podstawowych analiz (badania krwi, moczu), jak i między innymi badań ginekologicznych. Każda kobieta, a szczególnie po  czterdziestym  i pięćdziesiątym roku życia powinna wykonywać regularnie mammografie. Wskazane jest, aby badanie to odbywało się raz na rok, dobrze jednak jeśli kobieta udaje się na nie chociażby raz na dwa lata.

Zdania o potrzebie mammografii są obecnie podzielone. Część osób uważa, że jest to badanie inwazyjne, niebezpieczne dla zdrowia. Faktem jednak jest, że bardzo wiele przypadków raka piersi zdiagnozowano właśnie dzięki wcześnie wykonanej mammografii.  Jest to bardzo ważne badanie również dlatego, że objawy nowotworowe często są niezauważalne. We wczesnym stadium choroby kobieta nie wykryje sama guza.

Gdzie wykonywać badania mammograficzne?

Wiele kobiet wykonuje badanie w specjalnych mammo  – busach po otrzymaniu zaproszenia na wykonanie badania. Jeśli jednak zależy nam pewnego rodzaju swobodzie oraz komforcie możemy samodzielnie wybrać miejsce gdzie będziemy regularnie robić badania. Warto pytać koleżanek lub też korzystać z Internetu zaglądając na strony internetowe poszczególnych placówek zdrowotnych. Jeśli podejdziemy do poszukiwań z prawdziwą rozwagą z pewnością znajdziemy właściwe miejsce dla siebie.