Zaznacz stronę

Kobieto rodzącym we Francji proponuje się różne ułatwienia typu szkoła rodzenia, basen, joga czy techniki relaksacji. Czym jeszcze charakteryzuje się rodzenie dziecka w tym kraju?

Medykalizacja porodu

Trzeba zauważyć, że poród we Francji ma charakter bardziej medyczny niż naturalne. Na przykład u większości kobiet stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe i jest to standardem. Przyszła mam pragnąca rodzić bez znieczulenia powinna powiedzieć o tym lekarzowi, bo inaczej będzie miała automatycznie znieczulenie. Są jednak szpitale, w których stosuje się rodzenie naturalne na przykład z wanną do kąpieli, jednak w większości miejsc stosuje się takie rozwiązania jak horyzontalna pozycja ginekologiczna. Wiele kobiet jednak jest zmęczonych nadmierną medykalizacją porodu i wybiera poród domowy, który jednak nadal jest kontrowersyjny i krytykowany przez francuską służkę zdrowia.

Biurokracja

Poród we Francji jednak ma mnóstwo zalet. Na przykład jest tutaj bardzo profesjonalna opieka medyczna. Trzeba jednak przyznać, że Francja to bardzo zbiurokratyzowany kraj, więc przed pobytem w szpitalu warto załatwić wszystkie sprawy związane na przykład z ubezpieczeniem.

Opieka państwowa i prywatna

Jeśli jesteś Polką, która pragnie rodzić za granicą i mieszkasz we Francji, powinnaś na początku porodu zgłosić się tam do Kasy Ubezpieczenia Zdrowotnego po to, aby zgłosić swoją ciążę. Będziesz wówczas miała możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg. Co ważne, do piątego miesiąca ciąży koszty wizyt u lekarza są finansowane przez państwo w 70%. Z kolei badania w czasie ciąży do piątego miesiąca są finansowane stuprocentowo. Natomiast od szóstego miesiąca ciąży do drugiego tygodnia po porodzie koszty medyczne związane z ciążą i porodem oraz z dzieckiem są bezpłatne. Jeśli jednak nie wystarcza Ci opieka państwowa, możesz wykupić specjalne ubezpieczenie prywatne, które pokrywa różnego rodzaju koszty dodatkowe w ramach których jest cesarskie cięcie, urodzenie wcześniaka czy dłuższy pobyt w szpitalu.

Kiedy jest pierwsze USG?

Pierwsza wizyta u lekarza zazwyczaj jest we Francji przed 12 tygodniem ciąży. Z kolei kolejne wizyty następują co miesiąc lub sześć tygodni. Między 12 a 31 tygodniem ciąży wizyty odbywają się co dwa lub trzy tygodnie, a od 37 tygodnia kobiety we Francji udają się do ginekologa raz na tydzień. Z kolei pierwsze badaniem USG wykonywane jest w tym kraju pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży. Poza tym co miesiąc bada się krew i mocz.

 

Artykuł napisany we współpracy z przychodnią Medica2000 z Warszawy: www.medica2000.com.pl