Zaznacz stronę

Chyba wszyscy słyszeliśmy, jak niebezpieczny dla naszego zdrowia jest rak. Jak podają różnego rodzaju statystyki, jest to choroba, która powoduje śmierć u największej liczby ludzi na świecie. Osoba, która na raka zachoruje, będzie się musiała z nim zmagać przez długi czas, a co najgorsze, walka ta nie zawsze kończy się sukcesem. Prawdopodobieństwo, że poradzimy sobie z tą chorobą jest większe, jeżeli zostanie ona wykryta we wczesnym stadium. Dlatego jeżeli tylko poczujemy jakieś niepokojące objawy związane z naszym zdrowiem, nie powinniśmy czekać co się wydarzy, tylko od razu należy udać się do lekarza. Co więcej, niektóre badania należy wykonywać w sposób prewencyjny, co jeszcze bardziej zwiększy nasze szanse w walce z rakiem.
Znakomitym przykładem badań prewencyjnych, które powinny wykonywać kobiety, jest mammografia. W tym przypadku, badane są piersi kobiety. Jak mówią onkolodzy, rak piersi jest jednym z najczęstszych chorób, związanych z tym tematem. Dlatego też, wykonując badania mammograficzne, mamy szansę na wczesne wykrycie schorzenia, co ułatwia jego leczenie. Mammografia polega na prześwietleniu piersi promieniami rentgena. Dzięki temu, lekarz specjalista może dostrzec wszelkie nieprawidłowości i prawidłowo je zdiagnozować. Co ważne, jest to badanie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.
Jak często kobiety powinny wykonywać badania mammograficzne? Przyjęło się ogólnie, że kobiety po 40 roku życia, powinny wykonywać je co dwa lata, a kobiety po 50 roku życia co roku. Jeżeli ktoś w rodzinie chorował na raka wcześniej, takie badania kontrolne należy wykonywać bez względu na swój wiek przynajmniej raz w roku. Badania mammograficzne nie powinny wykonywać jedynie kobiety w ciąży, gdyż mogą one być zagrożeniem dla dziecka.
Kobiety nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest częste wykonywanie badań mammograficznych. A dzięki nim, mogą uchronić się przed bolesną terapią, czy nawet utratą piersi. Dlatego jeżeli tylko kobieta znajdzie chwilę czasu, powinna udać się do szpitala, by wykonać odpowiednie badania mammograficzne.