Zaznacz stronę

Niech firany, rolety i zazdrostki zasłonią tylko tyle, ile trzeba i wpuszczą do domu światło. Dobierz rozwiązania do wyglądu okien i własnych potrzeb. Podpowiadam, jak połączyć piękno z wygodą.

Wciąż sprawdzają się stare, dobre zasłony i firany, ale puść wodze fantazji… i np. zawieś zasłony podwójnie z każdej strony, jedna przed drugą lub dwie obok siebie. Wybierz tkaniny różniące się kolorem, wzorem lub gęstością splotu, a uzyskasz ciekawy efekt dekoracyjny. Dwóm zwykłym zasłonom może towarzyszyć lambrekin. Zwolennicy rolet mają w czym wybierać prócz tkaninowych z mechanizmem koralikowym są także plisowane i tzw. rolety dzień i noc., w których podwójnie prowadzony materiał umożliwia regulację ilości światła. Rolety można zastąpić drewnianą lub bambusową matą. Jeśli pozostawisz okno niezasłonięte, wokół niego namaluj bordiurę , która udekoruje je równie pięknie jak tkanina albo udekoruj parapet.

Z kawałków

Masz za mało materiału albo chcesz odświeżyć wygląd starych zasłon? Zszyj dwie tkaniny ze sobą. Jeśli są w kontrastowych barwach, efekt będzie spektakularny. Wykończ górę tunelem, pozostawiając szerszy brzeg.

Podwójny efekt

Jeśli masz duży salon, w dodatku bardzo słoneczny, a nie chcesz wieszać na nim zasłon, zdecyduj się na rolety. Aby nie stanowiły konkurencji dla wzorzystych firanek, powinny być gładkie i najlepiej w pastelowych kolorach. Przefiltrowane przez nie światło łagodnie wypełni wnętrze.

Na krzyż

Jak z dwóch różnych zasłon stworzyć komplet? Od każdej z nich odetnij tej samej szerokości pas i przyszyj go krzyżowo. Pętelki, na których zawisną zasłony będą dodatkowym dekorem. Aby w aranżacji nie działo się zbyt wiele, wybierz neutralną firankę. Chwost zawieszony na karniszu niech będzie utrzymany w tonacji zasłon.

Z maskowaniem

W wysokim pomieszczeniu karnisz można sprytnie schować za ekranem z płyty kartonowo-gipsowej. Bryty tkaniny będą majestatycznie z niego spływać. Połącz je z roletami rzymskimi w zbliżonym odcieniu. Opuszczając je i podnosząc niezależnie od siebie nie tylko będziesz regulować ilość wpadającego światła, ale także stworzysz żywe obrazy, wykorzystując widoki za oknami.

Tradycyjnie

Zazdrostka skrywa tylko tyle, ile musi, górną część okna pozostawiając niezasłoniętą, by nic nie stało na przeszkodzie wpadającemu w wnętrza słońcu. Gdy okno samo w sobie jest piękne, nie trzeba go dodatkowo ubierać w szykowne tkaniny. Jeśli jego najważniejszą ozdobą jest kunsztownie rzeźbiona antaba, stosownym akcentem może być zawieszka w formie medalionu.

Miękka roleta

Pomyśl o oprawie swojego okna, jak o odświętnej sukni. Powieś w nim dekoracyjną tkaninę i przewiąż je wstążką jak piękną kreację paskiem. Tasiemki rozmieszczone po dwóch stronach przytrzymają materiał na odpowiedniej wysokości i ozdobią zasłonę. Możesz też kupić gotową roletę.