Zaznacz stronę

Ciąża to z całą pewnością specyficzny okres w życiu każdej kobiety. U większości przyszłych matek, pojawia się ogromna radość, ale i zarazem obawy związane ze zdrowiem dziecka, jak i samej mamy. Organizm jest w tym czasie nieco osłabiony, zmienia się „gospodarka” hormonalna, więc niektóre procesy życiowe przebiegają w odmienny sposób. W związku z tym istnieje większe ryzyko na zachorowanie na choroby, które normalnie nigdy nas nie „napadają”. Choroby te mogą być groźne zarówno dla zdrowia dziecka, jak i zdrowia matki, więc należy robić wszystko, aby nie zachorować.
Do niebezpiecznych chorób, na jakie mogą zachorować kobiety w ciąży jest różyczka. Choroba ta atakuje tylko te kobiety, u której nie ma nabytej odporności na tę dolegliwość. Szczególnie groźna jest ona u kobiet w pierwszych 16 tygodniach ciąży. Może ona doprowadzić do wad płodu, czy wręcz do poronienia. Inną chorobą, której należy się obawiać jest listerioza. Chociaż jest ona u ludzi stosunkowo rzadka, to jednak dla kobiety w ciąży, stanowi szczególne zagrożenie. Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o toksoplazmozę. Może ona także spowodować wady płodu, czy różnego rodzaju inne komplikacje. Można tak jeszcze długo wymieniać, gdyż chorób będących zagrożeniem dla kobiety w ciąży jest więcej. Są one szczególnie niebezpieczne, gdyż kobiety w ciąży nie mogą zażywać wszystkich lekarstw, które pomogły by w szybkim pozbyciu się choroby.
Co więc robić, aby uniknąć rożnego rodzaju chorób? Przede wszystkim należy dbać o higienę. Częste mycie rąk, codzienny prysznic, znacznie ograniczą ilość zarazków czy wirusów, które do naszego organizmu mogą się dostać. Należy unikać alkoholu, papierosów, narkotyków, a nawet kontaktów seksualnych z osobami nieznajomymi. Znacznie zwiększy to prawdopodobieństwo, że w czasie ciąży kobieta nie zachoruje na żadną chorobę i tym samym pozwoli na prawidłowy rozwój swojego dziecka. Pamiętajmy więc, że przestrzegając zasad higieny, unikając różnego rodzaju używek, znacznie obniżamy możliwość „złapania” choroby, która może być zagrożeniem dla życia matki i dziecka.